Pozvánka na 13. zasedání AS PřF MU ve funkčním období 2023-2026
které se bude konat dne 19. května 2025 od 15:00 hodin v zasedací místnosti děkanátu B17/432 v kampusu Bohunice.
Náš nový doktorský program Experimentální biologie rostlin propojuje odborníky z Národního centra pro výzkum biomolekul, Ústavu experimentální biologie, i dalších výzkumných týmů nejen z Masarykovy univerzity. Studentkám a studentům nabízí příležitost věnovat se tématům jako jsou adaptace rostlin na klimatickou změnu nebo moderní biotechnologie. Součástí programu jsou také specializované PhD retreaty, které slouží pro výměnu zkušeností a budování kontaktů.
Jak uvádí garantka programu, docentka Petra Procházková Schrumpfová, program je koncipován jako ambiciózní a integrující platforma, jež využívá tradiční i nejmodernější přístupy od molekulární biologie přes fyziologii až po biotechnologické aplikace. Vytvořili jsme program, který propojuje školitele a jejich týmy z různých pracovišť Přírodovědecké fakulty, CEITEC Masarykovy univerzity, Akademie věd ČR (např. Biofyzikální ústav, Ústav experimentální botaniky nebo CzechGlobe, Ústav výzkumu globální změny) a dalších českých vědeckých pracovišť, a dává tak studentkám a studentům možnost pracovat se špičkovými školiteli v rámci celé republiky. Doktorské studium jim poskytuje dostatečnou možnost samostatně pracovat na výzkumných projektech a zároveň si prohlubovat odborné znalosti prostřednictvím specializovaných přednášek tematicky souvisejících s jejich vlastním výzkumem i kariérní dovednosti a soft skills. Program Experimentální biologie rostlin navíc oproti jiným doktorským programům nabízí studentům a studentkám jedinečnou příležitost navázat odborné i neformální kontakty s předními vědci a vědkyněmi zabývajících se rostlinnou biologií z dalších českých univerzit, výzkumných institucí, ústavů Akademie věd ČR i lidmi z komerční sféry – a to zejména díky pravidelně organizovaným specializovaným PhD retreatům, kterých se aktivně účastní všichni zapojení studentky a studenti, školitelky a školitelé, členové oborové rady i zvaní hosté,“ uzavírá garantka programu, doc. Procházková Schrumpfová.
Program je garantován ústavem Národní centrum pro výzkum biomolekul (NCBR) ve spolupráci s Ústavem experimentální biologie (ÚEB) Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. „Díky zapojení našeho ústavu a dalších partnerů mají studentky a studenti možnost využívat nejmodernější technologie z oblasti genomiky a proteomiky rostlin, strukturní biologie i bioinformatiky, říká prof. Michaela Wimmerová, ředitelka NCBR.
„Nový program má za cíl zastřešit a propojit špičkové výzkumníky a jejich studenty a studentky v této oblasti,“ vysvětluje prof. Vítězslav Bryja, ředitel ÚEB , u kterého myšlenka na nový program vznikla. Ústav se také významně podílí na výuce studujících programu.
Široké spektrum výzkumných témat
Výzkumná témata v programu reflektují aktuální společenské a vědecké výzvy, například hlubší poznání evolučně úspěšných adaptačních mechanismů, jejichž implementace v aplikační sféře může potenciálně vyústit k lepší adaptaci pěstovaných rostlin na klimatické změny, včetně získání plodin s vyšším výnosem i vyšší odolností vůči stresu. Program je otevřený absolventkám a absolventům magisterských studijních programů se zájmem o výzkum rostlin na úrovni genomu, fyziologie i biotechnologických aplikací. „Propojení školitelů, jejich týmů a studentů nebude jen platformou pro setkávání a teoretickou diskusi, ale i metodickou integrací – potkají se zde tradiční přístupy experimentální botaniky s nejnovějšími molekulárními a genomovými technikami, jako je editace genomu,“ doplňuje profesor Martin Lysák, vedoucí Oddělení experimentální biologie rostlin ÚEB, které zajišťuje výuku některých předmětů.
Uplatnění absolventek a absolventů
Absolventky a absolventi najdou uplatnění nejen v akademickém výzkumu, ale také v biotechnologických firmách, zemědělských podnicích, státní správě nebo v mezinárodních institucích zabývajících se rozvojem udržitelného zemědělství a potravinovou bezpečností. Program klade důraz na osobní a kariérní rozvoj studentů a studentek, vědeckou ambici i budování silné komunity mladých vědkyň a vědců.
Přihlášky
Přihlášky do programu lze podávat elektronicky prostřednictvím IS MU od 14.. května do 15. června 2025, další kola budou následovat ve shodě s ostatními programy Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.
Kontakt pro média:
doc. Mgr. Petra Procházková Schrumpfová, Ph.D.
e-mail: schpetra@sci.muni.cz
tel.: 776 623 426 – Zuzana Jayasundera, PR Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity
Foto: Irina Matusevič